Kniha Geryho Chapmana – Láska jako životní styl. Vydalo nakladatelství Návrat domů. Objednat si ji můžete na Gimelu.
Autor v knize předkládá čtenáři své poznatky ze své praxe – sedm typických rysů pro milujícího člověka –
Laskavost, trpělivost, odpuštění, pokora, zdvořilost, štědrost, poctivost.
Jsou to návyky, které si osvojujeme, když se rozhodnete být skutečně milujícími lidmi. Praktické postoje, které můžeme projevovat v každodenním životě. Pokud se tyto postoje stanou našimi každodenními návyky, dočkáme se pozoruhodných výsledků: budeme nacházet uspokojení ve vztazích.
Klíč k úspěšným vztahům, ale i k úspěchu v životě jako celku. Mnoho lidí to tuší, ale neuvědomuje si to.
Láska přináší uspokojení – jednou z nejkrásnějších odměn, které život přináší, je to, že pomáháme-li upřímně druhým, pomáháme i sami sobě. (Ralph Waldo Emerson)
Autor navazuje (vychází) z knihy Pět jazyků lásky: (správně milovat druhé) – Slova ujištění, pozornost, přijímání darů, skutky služby, fyzický kontakt.
Poznání pěti jazyků lásky neznamená ještě, že se chci naučit jazyk lásky, jemuž rozumí moji nejbližší.
„Pokud se má žena bude cítit milována, jen pokud budu umývat nádobí, vysávat koberec či prát, pak se asi nedočká.“ – poznání lásky nechybí, chybí postoj lásky.
Většina lidí chce opravdu milovat, je to dobrý pocit, když svou energii vynakládáme na to, abychom druhé milovali. Naopak když se zamýšlíme nad svým sobeckým jednáním, máme ze sebe špatný pocit.
(Fall in love – zamilovat se) spadnout do lásky. Jak hluboko padáte do lásky? Co cítíte, když padnete na dno?
Skutečná láska je v našich možnostech (není to těžko dosažitelný cíl závislý na jednání druhých). Láska pramení z našich postojů a vrcholí v našem jednání.
Domníváme-li se, že láska je cit, budeme frustrováni, pokud v sobě tento cit pokaždé nenajdeme. Pochopíme-li, že láska je především jednání, budeme připraveni používat nástrojů, které máme k dispozici, abychom mohli milovat lépe.
Ve skutečné lásce se projevuje naše skutečné já, ten člověk, jímž se toužíme stát.
Rozhodnutí pro lásku: neubydou problémy (nemoci, nehody, záplavy, a jiná neštěstí. i pronásledování)
Na láskou naplněném životě je krásné, že naše uspokojení není závislé na okolnostech. Radost nám způsobí rozhodnutí milovat druhé bez ohledu na to, zda oni milují nás, a bez ohledu na to, zda se okolnosti vyvíjejí tak, jak jsme si představovali.
Prvotní církev – péče o chudé, láska k nepřátelům – zvítězili nad upadající soběstřednou kulturou. Vzájemná láska se projevovala v maličkostech – dělba o majetek, jídlo, soucit s těmi, co jsou na okraji společnosti. Římská říše přijala novou sektu – hleďte jak se milují.
Láska začíná drobnými nepatrnými skutky – myslíme si, že to příliš nezmění – omyl! Nelze vzít sílu na velké skutky, když nejsem schopen vykonat ani drobný! Láska je realistická, ba co víc, je to naše jediná šance na přežití.
Chcete-li někoho skutečně milovat, začněte maličkostmi !!
Jak mohu růst v lásce?
Máme-li se stát milujícími lidmi – budeme muset vynaložit určité úsilí (nezávisle na prostředí). Je v nás cosi, co se staví proti touze skutečně milovat. Falešné já – část přirozenosti v nás, jenž klade náš vlastní úspěch nad prospěch druhých – vede k sobeckosti.
Budeme-li uplatňovat sedm rysů lásky, pomůže nám to vybudovat ty nejsilnější možné vztahy. Neuplatňování vede k zaujímání negativních postojů vůči druhým, neklidní, připraveni k sebeobraně či protiútoku.
Rozhodnutí milovat skutečnou láskou – touha růst v lásce a ukazovat své skutečné já bude vyvěrat z našich proměněných srdcí stále přirozeněji. Záleží pouze na nás, jak chceme tuto lásku projevovat druhým – učíme se to a čím to bude častěji, tím bude láska k druhým snažší.