Trpělivost – přijímání nedokonalosti druhých.
Být trpělivý znamená umožnit druhým nebýt dokonalí.
Slouží i ti, kdo pouze stojí a čekají – John Milton
Vždycky mě zaráží zvláštní rys lidské povahy: Jdeme-li ke svému autu na parkoviště, rozčilují nás řidiči, kteří se řítí jízdními pruhy, jež musíme přecházet. To nemohou pár vteřin počkat, než přejdeme? Jakmile ale sedíme v autě, rozčilují nás chodci, kteří chodí tak pomalu.
V západní kultuře nás trpělivosti nikdo neučí. Nadřízený nám dá nějaký úkol a my se ptáme: „A kdy by to mělo být hotové?“ „Včera,“ uslyšíme nejednou. Hned pochopíme, co nám chce říci: Není času nazbyt. Pusťte se do toho a ať je to co nejdřív.
I v osobním životě očekáváme okamžité uspokojení. Rozčiluje nás už to, jak dlouho musíme čekat, než se nám ráno spustí počítač. Již dnes si chceme koupit to, co si vlastně nemůžeme dovolit.
Jsme netrpěliví i ve vztahu s lidmi. Chceme-li si v dnešním světě vypěstovat trpělivost, musíme se vědomě rozhodnout pro lásku.
Vše záleží na přístupu – v různých vztazích se trpělivost projevuje různě. Jsme-li ale trpěliví v určité oblasti svého života, pomáhá nám to prokazovat trpělivost i v jiných oblastech.
Buďte realističtí ve svém očekávání – trpělivost vyžaduje, abychom se na druhé lidi dívali tak, jak si přejeme, aby se oni dívali na nás. Ne každý sdílí naše priority. Lidský faktor je prostě realita, kterou musíme ve vztazích přijmout.
Nikdo z nás nezůstává stejný. Stále se měníme – k lepšímu nebo k horšímu. Druhé lidi nemůžeme ovládat; to však neznamená, že na ně nemáme vliv. Trpělivost vytváří atmosféru, kdy můžeme lidi pozitivně ovlivňovat.
Trpělivost je mocná – Trpělivost lidi proměňuje – to ostatně činí kterýkoliv rys lásky.
Připomíná mi to Ezopovu bajku „Severák a slunce“. Zní takto:
Severák se přel se sluncem, kdo je mocnější. Tu spatřili na cestě poutníka. Slunce řeklo: „Napádá mě, jak rozhodnout náš spor. Zvítězí ten, kdo poutníka přiměje, aby si svlékl kabát. Můžeš začít.“ Slunce se tedy schovalo za mrak a vítr začal na poutníka foukat, jak nejsilněji uměl. Čím silněji však foukal, tím víc se poutník halil do svého pláště. Nakonec to severák vzdal. Pak vyšlo slunce a začalo ve vší své nádheře na poutníka svítit. Netrvalo dlouho a v kabátě mu bylo tak horko, že si ho svlékl, aby mohl pokračovat v cestě.
Tvrdá a bouřlivá slova vedou spíše ke ztrátě spojení s druhými lidmi. Našim přátelstvím, manželstvím či pracovním vztahům prospěje spíše vytrvalá a trpělivá láska. Když ztrácím trpělivost a ve špatné náladě křičím na svou ženu ostrá slova, stávám se nepřítelem, nikoli přítelem. A jak zareaguje má žena? Buď před nepřítelem uteče, nebo s ním bojuje. V této hádce nemůže vyhrát nikdo. Nakonec skončíme oba se zraněním nebo dojde k odcizení, v němž se jeden druhému vyhýbáme.
Ať tak či onak, ztratili jsme možnost druhého pozitivně ovlivnit. Je mnohem snažší být trpělivý s lidmi, kteří jsou trpěliví s námi. Pokud se ale po setkání s netrpělivým člověkem uzavřeme do sebe, ztrácíme možnost spatřit, jakou moc by naše trpělivost mohla mít. Právě v těchto složitých situacích nás může překvapit, jak trpělivost dokáže lidi proměnit, rozhodneme-li se pro skutečnou lásku.
Ochota naslouchat – trpělivost je ochota nějakou dobu snášet nelaskavé či emotivní chování ve snaze pochopit příčinu hněvu. Trpělivost znamená, že budete naslouchat i tehdy, máte-li dojem, že vám druhý ubližuje. Znamená, že berete pocity druhého člověka vážně a utvrzujete ho v tom, že vnímáme jeho názor.
Trpělivost v řeči – ostrá slova nemohou změnit realitu.
Když čelíme hněvu – Všichni jsme někdy zakusili velké napětí vyvolané netrpělivostí a tím, že se někdo přestal ovládat. Hněv sám o sobě přitom nemusí být špatný. Čas od času se rozhněváme všichni. Nejsme dokonalí. Proto zakoušíme bolestné pocity hněvu, zklamání a frustrace. Ani na těchto pocitech nemusí být nic špatného. Pokud začneme lidi častovat ostrými, hořkými a odsuzujícími slovy, situaci jen zhoršíme. Budeme-li mít s druhými lidmi trpělivost, naložíme se svými pocity rozumně.
Trpělivost neznamená, že druhým na všechno kývneme, jen abychom měli pokoj. Být trpělivý znamená navázat s druhým člověkem rozhovor a snažit se pochopit jeho myšlenky, pocity a chování.
Pozitivní hlas – ostrá a odsuzující slova vždy vyvolají napětí. Trpělivost nás vede k tomu, abychom byli pravdiví v lásce. Nezapíráte své pocity, ale rozhodnete se trpělivě snášet nedokonalosti druhého člověka a navíc vše vyjádříte pozitivně.
Rozhodnutí být trpělivý může být jedním z nejplodnějších rozhodnutí, jaké kdy učiníme.
Trpělivost se sebou samým – chceme-li pochopit, co to ta trpělivost vlastně je, můžeme pozorovat malé dítě, které se učí chodit. Padá, padá a zase padá, ale přesto to zkouší neustále znovu. Postupně se zlepšuje, až přijde okamžik, kdy už chodí bez pádů. Dospělí by to mohli dotáhnout daleko, kdyby měli dětskou trpělivost a úpornost ve věcech, které jsou pro ně důležité!
Chceme-li mít lásku k druhým, musíme mít trpělivost i sami se sebou.
Trpělivost může rozhodnout o tom, zda za sebou zanecháme dědictví kladné či záporné.
Jelikož jsme soběstředná stvoření, máme sklon mluvit a jednat tak, jak je to nejlepší pro nás.
Trpělivost se soustředí na problém, nikoli na osobu.
Jsi bloud, vynášíš-li se; máš-li nějaký záměr, ruku na ústa! Stloukáním smetany vznikne máslo, tlak na nos přivodí krvácení, tlak hněvu vyvolá spor. Přísloví 30,32-33
Vlídná odpověď odvrací rozhořčení, kdežto slovo, které ubližuje, popouzí k hněvu. Přísloví 15,1
Jak se stát trpělivým?
1) Hledejte způsob, jak se zbavit negativních vzorců chování, na něž jste si během života navykli. Pro některé je tím způsobem položit si ruku na ústa. Jiní musí počítat do sta, než odpoví. Někdo potřebuje obejít blok, než na nějakou situaci zareaguje. Někomu stačí na pár minut opustit místnost.
2) Nahraďte negativní jednání pozitivním. Pozitivní jednání pro někoho může být mluvení mírným hlasem. Mluvíme-li mírně, ostatní zbystří pozornost. Někteří si navykli nejprve napsat, co by rádi řekli. Někdy si zapíšou otázky, které by rádi položili, protože chtějí situaci nejprve dobře porozumět a až pak na ni reagovat.
NEPŘÍTEL trpělivosti – PÝCHA