Seminář o manželství a jeho obdobích inspirováno knihou Garyho Chapmana, který přirovnal různá období v manželství ke čtyřem ročním obdobím: jaru, létu, podzimu a zimě. Tato období následují za sebou, ale mohou trvat různě dlouho. Vedli jej manželé Grahmanovi z CB Neratovice.
Klíčové charakteristiky a dynamiky jednotlivých „ročních období“ manželství:
Jaro – začátek manželství. Období zamilovanosti, které obvykle trvá asi jeden až dva roky. Dříve se uvádělo období dvou let, ale dnes se zkracuje. Období, kdy má člověk růžové brýle. Všechno jde samo. Partneři si plní to, co si vidí na očích. Nevidí se negativní stránky, ale především to pozitivní. Jsou fascinováni jeden druhým, a to i v rozdílnostech. I v tomto období se mohou objevit podráždění a „alergie“ na chování druhého. Je potřeba na vztahu pracovat, aby toto období trvalo co nejdéle a vztah rostl a prohluboval se.
Emoce spojené s jarem: nadšení, radost, naděje.
Postoje spojené s jarem: očekávání, optimismus, vděčnost, důvěra
V jednání se objevuje plánování, komunikace, hledání společné cesty a žádost o pomoc, když je potřeba.
Atmosféra je láskyplná, otevřená a pečující.
Jaro je charakterizováno novými začátky a je velmi živé a někdy živelné.
Léto – období stability a pohody. Klidnější než jaro, ale stále příjemné se „sluníčkem“. Je to čas, kdy se sklízejí plody práce zasazené na jaře. Investice do vztahu na jaře přináší „sladká jablíčka“ v létě. Prvotní nadšení a živost mohou pominout, ale prohlubuje se pocit vzájemného spojení, sounáležitosti a radosti ze společného bytí. I léto má svá nebezpečí, podobně jako se mohou objevit vosy v trávě a poštípají. Neřešené konflikty a problémy z minulosti se mohou vynořit jako „vosí hnízdo“ a způsobit potíže.
Emoce spojené s létem: štěstí, uspokojení, dosažení cílů, blízký vztah.
Postoje spojené s létem: rozhodnutí růst, pohoda, klid, důvěra ve vzájemnou sounáležitost.
V jednání se objevuje práce na vztahu, konstruktivní komunikace, snaha se dohodnout, společně trávený čas a schopnost řešit konflikty.
Podzim – období, kdy se partneři drží za ruce, ale komunikace vázne. Spíše jdou stejným směrem, ale s jiným pohledem. Může být navenek pěkný, podobně jako barevné listí na podzimním slunci. Uvnitř vztah ochládá, mizí komunikace a člověk se zaměřuje na zranění a nefunkční věci. Partneři se mohou cítit osamocení. Navzdory vnějšímu dojmu může pár procházet hlubší krizí, která není vidět. Objevuje se předzvěst zimy, „mrazivý vítr“. Je nezbytné vědomě pracovat na vztahu, už to nejde samo. Je to záležitost vůle a uvědomění si potřeby něco pro vztah dělat. Pokud se nic nedělá, zákonitě přichází hluboká krize – zima.
Emoce spojené s podzimem: smutek, odmítnutí, úzkost, ztráta odvahy, odpor, nedostatek ocenění.
Postoje spojené s podzimem: nejistota, obavy, vzájemné obviňování.
V jednání se objevuje zanedbávání partnera a jeho potřeb, neochota něco řešit.
Atmosféra začíná být odcizená, partneři se vzdalují a odpoutávají, v případě obviňování
Zima – charakterizuje ji chlad a necitelnost, schopnost si navzájem ublížit s pocitem, že si to ten druhý zaslouží. Přichází s hořkostí a frustrací. Je důsledkem nedořešených konfliktů a potíží, které se neotevřely. Manželství se zdá hroutí, partneři spolu nechtějí být a necítí se spolu dobře. Je to období přežívání, nikoliv užívání si vztahu. Pokud se zimy pár dostane, může přijít jaro nebo jiné období. Dlouhodobé setrvání v zimě vede k rozpadu manželství. I v těžké zimě je důležité držet se některých pravidel (např. pravidelné rozhovory). Překonání krize může vést k nové investici do vztahu a jeho obnově. Ten, kdo projde něčím těžkým v manželství, může být schopen pomoci druhým v podobné situaci.
Důležité je si uvědomit, že každý manželský pár zákonitě někdy dojde do těžkého období. Vědomí, že to k vztahům patří, dává naději, že po těžkém období může přijít oteplení a dokonce nová zamilovanost po zvládnutí těžkých věcí.